pátek 30. října 2015

Recenze: Čtyřka (Divergentní povídky)

22838449
Odkrývání minulosti

Název - Čtyřka: Divergentní povídky
Originální název - Four: A Divergent Collection
Autor - Veronica Roth
Překlad - Radka Kolebáčová
Série, díl - Divergence #0.1 - 0.4
Počet stran - 192
Vazba - hardback
Nakladatel - CooBoo
Rok českého vydání - 2014


Je těžko uvěřitelné, že ještě než se Čtyřka vůbec dostal do frakce Neohrožených a stal se z něj tvrďák každým coulem, v minulosti to byl malý chlapec, který žil v neustálém strachu ze svého otce. Když přišel den jeho Obřadu volby, rozhodl se, že z Odevzdanosti uteče před svým krutým otcem k Neohroženým. Ale ani u jiné společnosti lidí to není všechno růžové, jak si zprvu myslel. I ta nejdrsnější frakce ze všech totiž skrývá temné tajemství, které by mohlo zničit současný fungující systém.

Recenze obsahuje spoilery na první díl Divergence!

Tato povídková kniha vypráví čtyři různé příběhy o Čtyřkovi. Tři ze čtyř povídek jsou časově zařazené ještě před příběhem, který nám vypráví Tris (Divergence). V poslední zbylé povídce vystupuje i Tris, jelikož se odehrává během prvního dílu. Všechny příběhy pojednávají o věcech, které Čtyřka již letmo během celé série zmínil, ale tentokrát jdeme pořádně do hloubky a zjišťujeme, jaký vlastně dříve byl a jaké nástrahy a překážky musel překonat. Máme tak možnost dozvědět se spoustu informací, osobních tajemstvích a důležitých věcí, které se do trilogie nevešly.

Ani u těchto povídek Veronica Roth nezklamala. Čtení této knihy je velice zajímavé, protože vidět Tobiase zcela odhaleného bez jeho tvrdé skořápky se mi už asi nikdy nepoštěstí. Je pravda, že jsme měli už tu možnost ho spatřit jako jednoho z hlavních vypravěčů třetího dílu, ale ani tam se nám úplně neodkryl. I přes ty všechny skvělé, akční a pozoruhodné scény, čtení této knihy bylo svým způsobem smutné. Čtyřkovy povídky totiž v podstatě uzavírají sérii a umožňují nám tak poslední výlet do světa frakcí. Všechno ale jednou končí, i když si přejeme, aby to trvalo věčně. Na druhou stranu jsem ale ráda, že u našeho konce série mohl být právě Čtyřka.


„Jmenuju se Čtyřka,“ oznámím. „Ještě jednou mi řekni 'Škrobe' a budeš mít problém.


Je úžasné pozorovat, jak se během této knihy Tobias mění na Čtyřku, jak dospívá a v neposlední řadě jak se postupně zamilovává do Tris. Z původně zakřiknutého chlapce se stal nezlomný a drsný muž, který se v mnohém podobá Beatrice. Ani v této knize nepřijdeme o jeho neodolatelnost a všechno, proč ho Tris a čtenářky tak zbožňují. Jak už jsem se zmiňovala výše, Tobiase jsme už mohli vidět jako hlavního hrdinu v Alianci, ale i tak si myslím, že mu více sedla tato kniha.

Tentokrát se konečně můžeme tváří tvář setkat s hrubým Marcusem Eatonem. Během série Divergence se sice snažil chovat jako svatoušek, ale ani tím nikdy nevymaže to, co kdysi Tobiasovi prováděl. Čtyřka nám sdělí, co všechno hrozného s otcem zažil a proč se vlastně rozhodl od něj utéct, proč změnil frakci.

Jako bonus na závěr kniha nabízí tři kraťoučké povídky z Divergence, tentokrát ale z Tobiasova pohledu. Máme tak možnost nahlédnout mu do hlavy, co si v daném momentu myslel, co cítil, a proč zareagoval, tak jak zareagoval. Všechny bonusové příběhy se týkají Tris, což lze poznat už podle názvů. Tato série povídek, které jsou v knize v podstatě navíc, je pěkné zpestření a já jsem velice ráda, že nám právě v těchto důležitých momentech pro naše dva hlavní hrdiny autorka umožnila vidět danou situaci z obou pohledů.


Obálka:

S obálkou knihy Čtyřka jsem nadmíru spokojená. Skvěle ladí k celé trilogii, jak barevně, tak i kulatým symbolem uprostřed obálky. Design knihy navíc poukazuje na jeden ze Čtyřkových strachů, což jsou výšky. Vzpomínáte si na tu slavnou scénu z Divergence, kdy lezl spolu s Tris na obří ruské kolo?

Zahraniční obálky:

18126198  19530828  22698051
25225061  18999224  23400365


Celkové hodnocení:

Už během čtení této doplňující knihy k trilogii Divergence jsem se rozhodla, že si musím dát re-reading alespoň prvního dílu. Tak moc mě tyto Divergentní příběhy pohltily! Knihu rozhodně doporučuji číst jako poslední, jako doplňkovou věc, která vám ucelí všechny informace o této sérii. A samozřejmě přečtení těchto povídek je naprostá nutnost pro každého fanouška trilogie Divergence! Tahle kniha vážně stojí za to!

Tímto mnohokrát děkuji webu databazeknih.cz za poskytnutí recenzního výtisku!
Mou recenzi na webu naleznete ZDE.

8 komentářů:

 1. Nevím proč, ale když jsem zjistila, že vyšla tato kniha, nějak jsem neměla touhu si ji přečíst (a to Divergentní trilogii zbožňuju! <3 ), povídky mě nikdy nějak moc nebraly. Ale teď vím, že si ji musím přečíst. Ale zase na druhou stranu se mi do toho moc nechce právě kvůli tomu, že je to konec. Už jak jsem četla posledních pár stran Aliance, tak jsem brečela nejen kvůli tomu, co se stalo, ale i kvůli tomu, že je to konec. Ale Čtyřka.. to bude úplný konec. Aaaach, proč to není nekonečný příběh? :D Mohla by Veronica Roth napsat nějaké další knihy, nové příběhy, je to skvělá spisovatelka. Divergence mi přirostla k srdci a zůstane tam napořád <3 Strašně se těším (ale i netěším) na filmový poslední díl. Jsem zvědavá hlavně na ten konec, jak bude zpracován.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, že Čtyřka úplně uzavírá sérii. Je to prostě náš poslední společný čas. Já jsem se původně čtení této knihy snažila pořád a pořád oddalovat, ale nakonec jsem si jednou řekla, že si to prostě přečtu, jelikož by na tyto povídky stejně jednou přišla řada. :) Do knihy se určitě pusť. Věřím, že tě nezklame. :) Co se týče filmu, jsem napjatá a nemůžu se dočkat. Jenom mě mrzí, že Alianci rozdělili na dvě části, takže na samotný konec si musíme počkat ještě něco přes rok. :(

   Vymazat
 2. Celou Divergenci mám hrozně ráda, ale Čtyřku jsem četla už loni, když jsem ji dostala k vánocům (sotva vydržela do rána)
  Po tvé recenzi se mi chce se hned ke knížce vrátit :D
  Ty povídky na konci se mi docela líbily, ale mohli dostat jiný název... ;)
  http://thereviewsforbooks.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I přes to, že jsem sérii uzavřela, k Divergenci se určitě budu znovu a znovu vracet. Je to úžasná série. Občas není na škodu dát si re-reading. :D A ohledně názvů těch kraťoučkých povídek... mně třeba přijde, že se k daným scénám hodí. :)

   Vymazat
 3. Celou sérii zbožňuji a tato knížka není výjimkou, miluji Čtyřku a jsem ráda, že mu Veronica vyhradila knížku :)

  October Favourites

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, souhlasím s tebou. Čtyřka je skvělý knižní hrdina, který si svou vlastní knihu zasloužil. :)

   Vymazat
 4. Nevím proč, ale mám z celé série tak trochu protichůdné pocity, začínalo to velmi slibně, nicméně se mi zdá, že každý díl měl spíše klesající tendenci.. Mno, ale povídky vypadají vážně dobře, možná jim dám šanci! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také si myslím, že každý další díl v sérii byl o něco méně kvalitnější, ale mohu tě ujistit, že Čtyřkovy povídky kvalitou odpovídají prvnímu dílu. :)

   Vymazat

Děkuji za komentář! Jsem ráda za každou radu nebo názor. :)