pondělí 13. února 2017

Recenze: Tisící patro

32801098

New York, 2118

Název - Tisící patro
Originální název - The Thousandth Floor
Autor - Katharine McGee
Překlad - Šárka Dvořáková
Série, díl - Tisící patro #1
Počet stran - 416
Vazba - paperback
Nakladatel - Egmont
Rok českého vydání - 2016


New York, 2118. Uprostřed Manhattanu, přímo na místě bývalého Central parku, se rozléhá obrovská Věž s tisíci patry. Uvnitř Věže je ukrytý doslova celý svět a všichni lidé se touží dostat až na samotný vrchol. Jenže ani lidé, kteří žijí své životy v nejvyšších patrech Věže, nemohou mít všechno...

Čím jsi výš, tím hlouběji spadneš.

Tisící patro je kniha, která mne zaujala hned na první pohled, i přesto, že nám anotace příliš o ději neprozradí. Jedná se o spisovatelčin debut, čehož by se mohli mnozí zaleknout, ale musím uznat, že jde o vážně povedenou knihu pouze s drobnými chybami. Styl psaní sice není ničím výjimečný, ale autorka dokáže čtenáře udržet u příběhu. Kapitoly v knize jsou navíc opravdu krátké, což ve čtenářích dokáže umocnit dojem, že se čte kniha rychleji.

Spisovatelka Katharine McGee se rozhodla svůj příběh zasadit do budoucnosti, což je v dnešní době velmi populární prostředí, které autoři rádi využívají. I přesto, že nám představila nepřeberné množství technických vymožeností, mám z toho maličko dojem, že za sto let bude lidstvo úplně někde jinde. Z prostředí, které si vymyslela, se navíc stal pouze doprovodný prvek, na který tolik nekladla důraz, i když čtenářům samozřejmě předložila širokou škálu svých nápadů a po celou knihu ji využívala. Na druhou stranu je zase dobré, že se tou pro ni lákavou budoucností tolik nepohltila, dokázala si od ní určitým způsobem držet odstup, a svůj příběh zaměřený především na vztahy mezi lidmi a intriky u vyšší společenské vrstvy tak po dějové stránce udržet na úrovni.

Po přečtení pár stran knihy je vcelku jasné, že pro autorku byla největší inspirací (ať už knižní či seriálová řada) Gossip Girl (Super drbna). Nejenže se tematicky shodují, ale lze nalézt i podobnost v jednotlivých postavách, které se v Tisícím patře objevují. Stejně jako v Gossip Girl se tu řeší hlavně vztahy, společenské postavení, skandály a intriky, z čehož vyplývá, že četba to bude spíše dívčí.

Příběh, který se v knize ukrývá, je vyprávěn vícero postavami, které se střídají po jednotlivých kapitolách. Jedná se o pět různých teenagerů - převážně dívky -, kteří zažívají přelomová období ve svých životech. Některé postavy jsou zajímavější než jiné, ale nemohu říct, že by mě nějaká nudila. Všechny dějové linie byly záživné; jenom na některé se člověk těší víc, jak už to tak bývá. Každopádně ale obdivuji autorku za to, že dokázala tak ladně a efektivně zkombinovat několik životních příběhů do jednoho a zároveň jednotlivé z nich od sebe odlišit, aby se čtenáři nepletly. Je poměrně těžké sladit více pohledů do jedné knihy, ale spisovatelka se s tím poprala bravurně. Je vidět, že vše měla do detailu promyšlené.


Obálka:

Ve většině případů, kdy se nakladatelství rozhodne převzít originální obálku, jsem nadšená a ani tady tomu není jinak. Tisící patro má sice jednoduchou, ale za to nádhernou obálku, která působí až luxusně, což se k tomuto příběhu opravdu hodí. Na obálce můžete vidět tisícipatrovou Věž, ve které se odehrává podstatná většina příběhu. Její zobrazení je dechberoucí, ale zároveň i trochu děsivé, jelikož představuje něco, po čem všichni touží a kvůli cestě nahoru jsou schopni čehokoli.

Zahraniční obálky:

24921954  31244354  33006500

Celkové hodnocení:

Tisící patro je skvělým debutem spisovatelky Katharine McGee, která svůj příběh z budoucnosti plánuje rozvést do série. Bylo to čtivé, zábavné a jsem si jistá, že tuhle knihu si zamilují všichni fanoušci Gossip Girl. Pokud zbožňujete tajemství, skandály a sem tam prvky budoucnosti, mohu vám Tisící patro jedině doporučit. Už teď se těším na další díl!

Tímto mnohokrát děkuji webu databazeknih.cz za poskytnutí recenzního výtisku!
Mou recenzi na webu si můžete přečíst ZDE.

8 komentářů:

 1. Na túto knihu pozerám už dlho, ale stále nie a nie sa predrať na vrch mojej pomyselnej kôpky. Holt, nemôžem čítať všetko naraz. Ale tvoja recenzia ma celkom povzbudila k čítaniu. Som zvedavá, ako sa mi bude pozdávať príbeh o vyššej spoločenskej vrstve, keďže Gossip Girl ma celkom bavila, ale pôvodne ma od toho seriálu odrádzalo práve to, že to bolo o partičke boháčov. Tak uvidím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kniha se mi opravdu líbila, hlavně ta její spletitost, a myslím, že se bude líbit i tobě, když jsi psala, že tě GG bavila. :) Jestli se rozhodneš přečíst si ji, přeji hezké čtení!

   Vymazat
 2. Skvělá recenze! :)
  Když vidím, že příběh by měl být na stejné úrovni jako úžasná obálka, hned si ji píši na vrchol wishlistu :)

  OdpovědětVymazat
 3. Super recenze, moc se ti povedla! :) Na Tisící patro jsem už koukala, neskutečně mě láká :)

  OdpovědětVymazat
 4. Parádní recenze :) Úplně jsi mě na knihu nalákala :) Já do teď pořádně nevěděla co od ní čekat a o čem je, teď bych se do ní ráda pustila :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář! Jsem ráda za každou radu nebo názor. :)